Konferencja "MAM eMOCJE" - podsumowanie
Dnia 18 maja 2023 roku w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się konferencja: “Mam eMOCje – wzmacnianie kondycji psychicznej nastolatków”. Została ona zorganizowana w odpowiedzi na rosnący problem dotyczący zaburzeń zdrowia psychicznego u młodzieży.
Z zaproszenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Grodziska Wielkopolskiego skorzystało 80 osób (przedstawiciele placówek oświatowych, urzędów gminy, Starostwa, PCPR-u, OPS-ów, Policji i Sądu Rejonowego). Zebrani w sali widowiskowej grodziskiego ośrodka kultury mieli możliwość wysłuchania następujących prelekcji:
1. Zaburzenia regulacji emocjonalnej wywołane używaniem substancji psychoaktywnych u młodzieży. Profilaktyka i leczeni
mgr Bartosz Cecuła - psycholog, terapeuta uzależnień
2. Co się dzieje w głowie nastolatka? Gdzie szukać źródła problemów oraz jak lepiej zrozumieć skomplikowany świat młodzieży?
mgr Zuzanna Mańko - psycholożka, socjoterapeutka, psychoterapeuta psychodynamiczny w trakcie certyfikacji.
3. W drodze do siebie - arteterapia jako praktyczne narzędzie pracy z młodzieżą
mgr Anna Onyśków - psychoterapeutka dzieci i młodzieży, terapeutka traumy i arteterapeutka.
4. Jak rozpoznać i jak reagować na kryzys emocjonalny ucznia? Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej
mgr Marta Dauter i mgr Berenika Zamelczyk - psycholożki PPP w Grodzisku Wlkp.
Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp. uhonorowało prelegentów prezentami.
Podczas przerwy kawowej uczestnicy konferencji mogli oglądać prace nadesłane na organizowany przez Poradnię konkurs nt. "Mam eMOCje - Moja złość jest ważna i potrzebna". Ostatnim punktem niniejszego spotkania było wręczenie laureatom konkursu nagród ufundowanych przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych z Grodziska Wlkp., Granowa, Rakoniewic, Wielichowa i Kamieńca, a także przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.
Warto podkreślić, że organizacja konferencji w takiej formie nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Grodziska Wielkopolskiego, Rakoniewic i Granowa oraz życzliwości osób w nich pracujących.
Słodki poczęstunek w czasie przerwy kawowej został ufundowany przez:
1. Grodziskie Ciacho – wypieki domowe
2. Cukiernia Kachlicki Grodzisk Wlkp.
3. Piekarnia Gwóźdź – Cukiernia 7niebo z Grodziska Wlkp.
4. Cukiernia REZA-POL z Grodziska Wlkp.
Z informacji zwrotnych wynika, że u uczestników konferencji nastąpił wzrost kompetencji dotyczących rozpoznawania oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych u młodzieży. Podkreślano także poszerzenie wiedzy na temat możliwych form wsparcia młodych osób w kryzysach psychicznych.

