Statut Poradni
STATUT
PORADNI PSYCHOLOGICZNO– PEDAGOGICZNEJ
W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM
Statut uchwalony w dniu 28 listopada 2017 r.
Za podstawę prawną statutu przyjęto:
- Ustawę z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. nr 67 poz. 329 ze zmianami).
- Ustawy z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 1997 r. nr 56 poz. 357 ze zmianami).
- Uchwała Nr XLVIII/323/2014 Rady Powiatu Grodziskiego z dnia 24 czerwca 2014r. w sprawie organizacji wspólnej obsługi finansowej szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Grodziski.
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 art. 312).
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1.1.Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Grodzisku Wielkopolskim – zwana dalej Poradnią – jest placówką publiczną, jednostką organizacyjną Powiatu Grodziskiego działająca w formie jednostki budżetowej.
§ 2.1.Siedzibą Poradni jest: ul. Zbąszyńska 11, 62-065 Grodzisk Wlkp.
§ 3.1.Poradnia używa pieczęci podłużnej o następującej treści:
PORADNIA
PSYCHOLOGICZNO–PEDAGOGICZNA
ul. Zbąszyńska 11
62-065 GRODZISK WLKP
tel. 616770888
NIP 788-10-20-264 REG. 000717287
§ 4.1.Organem prowadzącym Poradnie jest Starostwo Powiatu grodziskiego.
§ 5.1.Nadzór administracyjny nad działalnością Poradni sprawuje organ prowadzący działający poprzez Radę Powiatu i Zarząd Powiatu.
§ 6.1.Nadzór pedagogiczny nad działalnością Poradni sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty.
§ 7.1.Terenem działania Poradni są gminy: Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Wielichowo, Kamieniec, Rakoniewice. Poradnia udziela pomocy osobom spoza terenu jej działania na zasadach zawartych w porozumieniu między organami prowadzącymi Poradnie lub wynikające z odrębnych przepisów prawnych.
§ 8.1.Poradnia działa z uwzględnieniem zasady dobra dziecka, dobrowolności badań, a także autonomii pracownika w doborze metod diagnostycznych, kolegialności decyzji w sprawach istotnych dla dziecka oraz zachowania tajemnicy zawodowej w granicach wyznaczonych przez odrębne przepisy.
§ 9.1.Obsługa finansowa Poradni od dnia 01.01.2015 r. prowadzi Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.
§ 10.1. Poradnia jest wskazana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty za zgodą Organu Prowadzącego do udzielania pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej z wadą słuchu i wzroku.
Rozdział II Cele i zadania Poradni
§ 11.1.Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grodzisku Wlkp. udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej, terapeutycznej, psychoterapeutycznej kryzysowej, szkoleniowo – warsztatowej, mediacyjnej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu młodzieży i dzieciom od momentu urodzenia, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży rodzicom i nauczycielom, a także wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 12.1.Do zadań poradni należy:
1) diagnozowanie dzieci i młodzieży w tym dzieci słabo słyszących i niedosłyszących oraz słabo widzących i niedowidzących;
2) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
3) realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;
4) organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
§ 13.1. Diagnozowanie dzieci i młodzieży jest prowadzone w szczególności w celu określenia indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży, wyjaśnienia mechanizmów ich funkcjonowania w odniesieniu do zgłaszanego problemu oraz wskazania sposobu rozwiązania tego problemu.
2. Efektem diagnozowania dzieci i młodzieży jest w szczególności:
1) wydanie opinii;
2) wydanie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka;
3) wydanie orzeczenia o potrzebie: kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży;
4) wydanie orzeczenia o braku potrzeby: kształcenia specjalnego, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży;
§ 14.1. Opinie, o których mowa w § 13 ust. 2 pkt 1, poradnia wydaje kierując się aktualnymi przepisami prawa oświatowego.
2. Poradnia może wydawać opinie także w innych sprawach, niż określone w § 13 ust. 2 pkt 1, 2 w przepisach związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży.
§ 15.1. Poradnia wydaje opinię na pisemny wniosek rodzica dziecka albo pełnoletniego ucznia w formie pisemnej lub elektronicznej, którego dotyczy opinia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku.
2. Osoba składająca wniosek, o której mowa w ust. 1, dołącza do wniosku posiadaną dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych i lekarskich, a w przypadku dziecka uczęszczającego do przedszkola, szkoły lub placówki albo pełnoletniego ucznia uczęszczającego do szkoły lub placówki – także opinię nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole lub placówce.
3. Jeżeli w celu wydania opinii jest niezbędne przeprowadzenie badań lekarskich, na wniosek poradni rodzic dziecka przedstawia zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka, a pełnoletni uczeń – zaświadczenie lekarskie o swoim stanie zdrowia, zawierające informacje niezbędne do wydania opinii.
4. Jeżeli ze względu na konieczność przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 3, nie jest możliwe wydanie przez poradnię opinii w terminie określonym w ust. 1, opinię wydaje się w ciągu 7 dni od dnia przedstawienia zaświadczenia.
5. W celu uzyskania informacji o problemach dydaktycznych i wychowawczych dziecka albo pełnoletniego ucznia, dyrektor poradni może zwrócić się do dyrektora odpowiednio przedszkola, szkoły lub placówki, do której dziecko albo pełnoletni uczeń uczęszcza, o wydanie opinii nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów, o których mowa w ust. 2, informując o tym osobę składającą wniosek.
§ 16.1. Opinia poradni zawiera:
1) oznaczenie poradni wydającej opinię;
2) numer opinii;
3) datę wydania opinii;
4) podstawę prawną wydania opinii;
5) imię i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, którego dotyczy opinia, jego numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, nazwę i adres odpowiednio przedszkola, szkoły lub placówki oraz oznaczenie odpowiednio oddziału przedszkolnego w przedszkolu, oddziału w szkole lub grupy wychowawczej w placówce, do której dziecko albo pełnoletni uczeń uczęszcza;
6) określenie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka albo pełnoletniego ucznia oraz opis mechanizmów wyjaśniających funkcjonowanie dziecka albo pełnoletniego ucznia, w odniesieniu do problemu zgłaszanego we wniosku o wydanie opinii;
7) stanowisko w sprawie, której dotyczy opinia, oraz szczegółowe jego uzasadnienie;
8) wskazania dla nauczycieli dotyczące pracy z dzieckiem albo pełnoletnim uczniem;
9) wskazania dla rodziców dotyczące pracy z dzieckiem albo wskazania dla pełnoletniego ucznia, które powinien stosować w celu rozwiązania zgłaszanego problemu;
10) imiona i nazwiska oraz podpisy specjalistów, którzy sporządzili opinię;
11) podpis dyrektora poradni.
2. W przypadku, gdy opinia dotyczy dziecka uczęszczającego do przedszkola, szkoły lub placówki albo pełnoletniego ucznia uczęszczającego do szkoły lub placówki, na pisemny wniosek odpowiednio rodziców albo pełnoletniego ucznia, poradnia przekazuje kopię opinii do przedszkola, szkoły lub placówki, do której dziecko albo pełnoletni uczeń uczęszcza.
3. Poradnia wydaje, na pisemny wniosek rodzica lub prawnego opiekuna albo pełnoletniego ucznia, informację o wynikach diagnozy przeprowadzonej w poradni.
§ 17.1.W poradniach są organizowane i działają zespoły orzekające, wydające orzeczenia, o których mowa w § 13 ust. 2 pkt 3,4 oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Regulamin Zespołu Orzekającego stanowi odrębny dokument.
§ 18.1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana bezpośrednio dzieciom i młodzieży oraz rodzicom polega w szczególności na:
1) prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin;
2) udzielaniu wsparcia dzieciom i młodzieży wymagającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
3) udzielaniu pomocy rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.
2. Pomoc, o której mowa w ust. 1, jest udzielana w szczególności w formie:
1) indywidualnych lub grupowych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży;
2) terapii rodziny;
3) grup wsparcia;
4) prowadzenia mediacji;
5) interwencji kryzysowej;
6) warsztatów;
7) porad i konsultacji;
8) wykładów i prelekcji;
9) działalności informacyjno-szkoleniowej;
10) udziału w spotkaniach odpowiednio nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów.
§ 19.1. Realizowanie przez poradnie zadań, o których mowa w § 12 ust1 pkt 1,2, 3,4 polega w szczególności na:
1) udzielaniu nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych lub specjalistom, pomocy w:
a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży, w tym w rozpoznawaniu ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się u uczniów klas I–III szkoły podstawowej,
b) planowaniu i realizacji zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego,
c) rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień uczniów,
2) współpracy z przedszkolami, szkołami i placówkami w udzielaniu i organizowaniu przez przedszkola, szkoły i placówki pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowywaniu i realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych oraz indywidualnych programów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
3) współpracy, na pisemny wniosek dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki lub rodzica dziecka niepełnosprawnego albo pełnoletniego ucznia niepełnosprawnego, w określeniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka niepełnosprawnego albo pełnoletniego ucznia niepełnosprawnego;
4) udzielaniu nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych lub specjalistom, pomocy w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;
5) podejmowaniu działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;
6) prowadzeniu edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli;
7) udzielaniu, we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli i bibliotekami pedagogicznymi, wsparcia merytorycznego nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych i specjalistom, o których mowa w § 13 ust. 2.
2. Zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1,2,3,4,5,6,7 są realizowane w szczególności w formie:
1) porad i konsultacji;
2) udziału w spotkaniach odpowiednio nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów;
3) udziału w zebraniach rad pedagogicznych;
4) warsztatów;
5) grup wsparcia;
6) wykładów i prelekcji;
7) prowadzenia mediacji;
8) interwencji kryzysowej;
9) działalności informacyjno-szkoleniowej;
10) organizowania i prowadzenia sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów, którzy w zorganizowany sposób współpracują ze sobą w celu doskonalenia swojej pracy, w szczególności poprzez wymianę doświadczeń.
§ 20.1. Wspomaganie przedszkoli, szkół i placówek, polega na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości pracy przedszkola, szkoły lub placówki w zakresie:
1) wynikającym z kierunków realizacji przez kuratorów oświaty polityki oświatowej państwa, ustalanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, oraz wprowadzanych zmian w systemie oświaty;
2) wymagań stawianych wobec przedszkoli, szkół i placówek, których wypełnianie jest badane przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny w procesie ewaluacji zewnętrznej, zgodnie z aktualnymi przepisami;
3) realizacji podstaw programowych;
4) rozpoznawania potrzeb dzieci i młodzieży oraz indywidualizacji procesu nauczania i wychowania;
5) analizy wyników i wniosków z nadzoru pedagogicznego oraz wyników sprawdzianu i egzaminów zewnętrznych;
6) potrzeb zdiagnozowanych na podstawie analizy wyników i wniosków, o których mowa w pkt 5;
7) innych potrzeb wskazanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę.
2. Wspomaganie przedszkoli, szkół i placówek obejmuje:
1) pomoc w diagnozowaniu potrzeb przedszkola, szkoły lub placówki;
2) ustalenie sposobów działania prowadzących do zaspokojenia potrzeb przedszkola, szkoły lub placówki;
3) zaplanowanie form wspomagania i ich realizację;
4) wspólną ocenę efektów i opracowanie wniosków z realizacji zaplanowanych form wspomagania.
§ 21.1.Wnioski, o których mowa w § 13 ust. 1, § 14 ust. 2 i 3 oraz w § 17 ust. 1 pkt 3, składa się w postaci papierowej albo elektronicznej.
§ 22.1.Poradnie specjalistyczne prowadzą działalność ukierunkowaną na specyficzny, jednorodny charakter problemów, z uwzględnieniem potrzeb lokalnej społeczności.
§ 23.1.Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnie jest dobrowolne i nieodpłatne.
§ 24.1. Organ prowadzący określa teren działania poradni.
2. Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli, szkół lub placówek mających siedzibę na terenie działania poradni.
3. W przypadku dzieci i młodzieży oraz rodziców dzieci nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub placówki pomocy udziela poradnia właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
4. Na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi poradnie, poradnia może udzielać pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom z przedszkoli, szkół i placówek niemających siedziby na terenie działania poradni oraz niezamieszkałym na terenie działania poradni dzieciom i rodzicom dzieci nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub placówki.
§ 25.1. Poradnia realizuje zadania przy pomocy specjalistów: psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych, socjoterapeutów, surdopedagogów, tyflopedagogów.
2. Zadania poradni, w zależności od potrzeb, mogą być realizowane również przy pomocy innych specjalistów, w szczególności lekarzy, których udział jest niezbędny do efektywnego udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży, rodzicom i nauczycielom.
§ 26.1.Poradnia realizuje zadania współdziałając także z innymi poradniami, placówkami doskonalenia nauczycieli i bibliotekami pedagogicznymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży oraz rodzicom i nauczycielom.
§ 27.1. Pomoc dzieciom i młodzieży może być udzielana w poradniach także przez wolontariuszy, którzy wspierają realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej przez poradnię.
2. Wolontariuszem w poradni może być osoba pełnoletnia, która nie była skazana za umyślne przestępstwo i przeciwko której nie toczy się postępowanie karne, oraz przestrzega zasad, o których mowa w ust. 3, 4 i 5.
3. Dyrektor poradni informuje wolontariusza o specyfice pracy poradni i konieczności zachowania tajemnicy w sprawach dotyczących dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli korzystających z pomocy poradni.
4. Dyrektor poradni zawiera z wolontariuszem porozumienie określające:
1) zakres, sposób i czas wykonywania przez wolontariusza zadań;
2) czas trwania porozumienia;
3) zobowiązanie wolontariusza do wykonywania zadań we współpracy ze specjalistami, o których mowa w § 25;
4) zobowiązanie wolontariusza do nieujawniania informacji dotyczących dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli korzystających z pomocy poradni;
5) postanowienie o możliwości rozwiązania porozumienia.
5. Wolontariusz wykonuje zadania określone w porozumieniu we współpracy ze specjalistami, o których mowa w § 25, oraz pod nadzorem dyrektora poradni lub wyznaczonej przez niego osoby.
§ 28.1. Poradnia może posiadać filie.
2. Filie tworzy i likwiduje oraz określa zakres i teren ich działania organ prowadzący.
§ 29.1. Poradnia prowadzi:
1) wykaz alfabetyczny dzieci i młodzieży korzystających z pomocy poradni, zawierający numer nadany przez poradnię przy zgłoszeniu, imię (imiona) i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, jego datę urodzenia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz adres zamieszkania;
2) rejestr wydanych opinii i rejestr wydanych orzeczeń, zawierający numer określony w pkt 1, numer opinii lub orzeczenia oraz datę ich wydania;
3) dokumentację, o której mowa w przepisach innych odpowiednio dla funkcjonowania poradni;
4) elektroniczny dzienniki indywidualnych zajęć pracowników poradni;
2. Dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, prowadzi się w postaci papierowej lub elektronicznej.
§ 30.1. Dokumentacja, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 1 i 2, za zgodą organu prowadzącego poradnię, może być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej.
2. Prowadzenie dokumentacji, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 1 i 2, wyłącznie w postaci elektronicznej, zwanej dalej „dokumentacją elektroniczną”, wymaga:
1) zachowania selektywności dostępu do danych stanowiących dokumentację elektroniczną;
2) zabezpieczenia danych stanowiących dokumentację elektroniczną przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą oraz dostępem osób nieuprawnionych;
3) rejestrowania historii zmian i ich autorów.
3. System informatyczny służący do prowadzenia dokumentacji elektronicznej powinien umożliwiać eksport danych do formatu XML oraz sporządzanie w postaci papierowej dokumentacji, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 1 i 2.
§ 31.1. Poradnie działają w ciągu całego roku, jako placówka nieferyjna.
2. Dzienny czas pracy poradni ustala dyrektor poradni za zgodą organu prowadzącego.
§ 32.1. Zadania określone w § 12 ust 1 pkt1,2,3,4 w formie, o której mowa w § 18 ust. 2 pkt 10 oraz zadania określone w § 18, będą realizowane od dnia 1 stycznia 2016 r.
§ 33.1.Traci moc Statut, który został uchwalony na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 27 listopada 2017.
§ 34.1.Regulamin działania zespołu orzekającego zawarty w odrębnym dokumencie.
§ 35.1 W sytuacji wystąpienia w Poradni zagrożenia epidemicznego i jakiegokolwiek innego zagrożenia dezorganizującego pracę placówki, którego efektem będzie podjęcie przez Dyrektora Poradni decyzji o przejściu na system pracy zdalnej lub hybrydowej, formy pracy z uczniem i klientem Poradni będą kontynuowane w formie online przy wykorzystaniu platformy edukacyjnej ustalonej i dostępnej dla klienta i pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Rozdział III Organy Poradni
§ 35.1.Organami poradni są:
- dyrektor;
- rada pedagogiczna.
§ 36.1.Dyrektor Poradni kieruje działalnością placówki i reprezentuje ją na zewnątrz.
1.Dyrektor odpowiada za:
- działalność merytoryczną poradni;
- funkcjonowanie poradni zgodnie z przepisami prawa oświatowego oraz niniejszego statutu;
- działalność poradni zgodnie z przepisami BHP.
2.Dyrektor kieruje bieżącą działalnością:
- sprawuje bezpośredni nadzór pedagogiczny;
- zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym;
- realizuje uchwały rady pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji;
- dysponuje środkami określonymi w planie finansowym placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie;
- organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę poradni;
- wykonuje inne zadania wynikające z odrębnych przepisów.
3.Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w poradni pracowników, z tego tytułu decyduje w sprawach:
- zatrudniania, zwalniania pracowników poradni;
- przyznawania nagród oraz wymierzania kar nauczycielom i innym pracownikom;
- występowanie z wnioskiem, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, o oznaczenia, nagrody i inne wyróżnienia dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników Poradni.
4.Dyrektor Poradni współpracuje z radą pedagogiczną:
1) przedstawia radzie pedagogicznej dwa razy w roku wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz dokonuje oceny pracy pracowników Poradni;
2) dokonuje oceny pracy nauczycieli i współdziała z nimi w osiąganiu przez nich kolejnych stopni awansu zawodowego.
3) Dyrektor Poradni powołuje zespoły zadaniowe i inne wynikające z potrzeb pracy poradni.
5. W wypadku nieobecności dyrektora, zastępuje go osoba przez niego wyznaczona spośród pracowników pedagogicznych Poradni, po uzyskaniu akceptacji rady pedagogicznej.
§ 37.1.Radę pedagogiczną tworzą aktualnie zatrudnieni pracownicy pedagogiczni Poradni.
2. Regulamin rady pedagogicznej stanowi oddzielny dokument.
3. Rada Pedagogiczna działa w oparciu o następujące zasady:
1) w skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w Poradni. W zebraniach Rady Pedagogicznej mogą także brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej;
2) Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Poradni, a pod jego nieobecność obradami kieruje powołana przez Dyrektora osoba;
3) zebrania Rady Pedagogicznej są organizowane w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być zwołane z inicjatywy przewodniczącego, organu prowadzącego Poradnię albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej;
4) przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem Rady,
5) dyrektor Poradni przedstawia Radzie Pedagogicznej dwa razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności Poradni.
4. Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
1) zatwierdzanie planów pracy Poradni;
2) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w Poradni;
3) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
5. Rada Pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy placówki,
2) propozycje Dyrektora Poradni w sprawach przydziału pracownikom stałych prac i zajęć,
3) projekt planu finansowego placówki,
4) wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień.
6. Rada Pedagogiczna przygotowuje i uchwala statut Poradni oraz jego zmiany, przy czym:
1) uchwalony statut bądź zmianę statutu Rada Pedagogiczna przesyła organowi prowadzącemu Poradnię;
2) Rada Pedagogiczna uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem Poradni;
7. Uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy jej członków.
8. Pracownik ma prawo odwołać się od decyzji Dyrektora do Rady Pedagogicznej. Przy rozpatrywaniu odwołania od decyzji Dyrektora:
1) uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane są większością głosów w obecności przynajmniej 2/3 jej członków;
2) decyzje Rady Pedagogicznej są ostateczne.
9. Członkowie Rady Pedagogicznej są zobowiązani do nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach.
Rozdział IV Rozwiązywanie konfliktów
§ 38.1.Spory pomiędzy pracownikami Poradni rozstrzyga się w drodze negocjacji stron będących w konflikcie w obecności dyrektora Poradni lub rady pedagogicznej.
§ 39.1.W wypadku, gdy podjęte próby negocjacji nie doprowadzą do rozwiązania sporu, sprawę przekazuje się do organu prowadzącego Poradnię.
§ 40.1.W wypadku, gdy stroną w sporze jest dyrektor, sprawę przekazuje się do organu prowadzącego Poradnię, bez zachowania trybu, o którym mowa w § 40.
§ 41.1.W wypadku sporu kompetencyjnego w sprawach merytorycznych pomiędzy radą pedagogiczna a dyrektorem, możliwe jest przeprowadzenie mediacji z udziałem niezależnego mediatora w terminie 14 dni od zaistnienia sporu. W sytuacji braku porozumienia w wyżej wymienionym terminie organem decydującym o sposobie rozstrzygnięcia sporu jest Kurator Oświaty.
Rozdział V Pracownicy Poradni
§ 42.1.W Poradni zatrudnia się pracowników zgodnie z Kartą Nauczyciela oraz pracowników administracji i obsługi zgodnie z Kodeksem Pracy.
§ 43.1.W Poradni, w zależności od potrzeb, zatrudnia się lekarzy, pracowników socjalnych, którzy ukończyli studnia wyższe magisterskie na kierunkach: pedagogika, psychologia, socjologia lub politologa (w zakresie pracy socjalnej), a także innych specjalistów.
§ 44.1.Zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników pedagogicznych i innych pracowników określają odrębne przepisy.
§ 45.1.Szczegółowy zakres obowiązków pracowników pedagogicznych, administracji i obsługi zawierają indywidualne przydziały czynności przechowywane w Aktach Osobowych Pracownika.
§ 46.1.Pracownicy Poradni w swoich czynnościach zawodowych są odpowiedzialni za jakość wykonywanej pracy, jak również powinni respektować podstawowe wartości, takie jak: poszanowanie godności osoby ludzkiej, jej podmiotowość i autonomię oraz prawo do nieskrępowanego rozwoju.
§ 47.1.Wykonując czynności zawodowe pracownicy Poradni winni stosować się do zasad etyki zawodowej (w tym ochrony danych osobowych).
§ 48.1.Obowiązkiem pracowników Poradni jest stały rozwój zawodowy poprzez samokształcenie i doskonalenie.
§ 49.1.Do obowiązków pracowników Pedagogicznych – oprócz zadań zawartych w §10 – należy również:
- branie czynnego udziału we wszystkich zebraniach i pracy rady pedagogicznej;
- dbanie o powierzony ich opiece gabinet, pomoce i sprzęt;
- stałe dążenie do wzbogacenia wyposażenia w metody i materiały potrzebne do diagnozy i terapii;
- rytmiczne realizowanie zadań określonych w koncepcji rozwojowej placówki.
§ 50.1.Pracownicy pedagogiczni Poradni są odpowiedzialni, za jakość swojej pracy oraz za bezpieczeństwo powierzonych ich opiece dzieci i młodzieży.
§ 51.1.Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
2.Organ prowadzący i dyrektor są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.
§ 52.1.Pracownicy Poradni realizują zadania Poradni również poza Poradnią, w środowisku dzieci i młodzieży, w tym środowisku rodzinnym.
§ 53.1. Poradnia współdziała z innymi poradniami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży oraz rodzicom.
2. Poradnia współdziała z innymi poradniami i instytucjami w celu:
1) konsultacji;
2) wymiany doświadczeń i informacji;
3) współpracy przy organizowaniu szkoleń, seminariów, warsztatów itp.;
4) zapewnienia kompleksowej pomocy dziecku i rodzinie;
5) wspólnego podejmowania działań (w tym profilaktycznych) na rzecz dzieci i ich środowiska lokalnego.
§ 54.1.Pracownikami pedagogicznymi Poradni są: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i inni specjaliści.
2. Do zadań pracowników pedagogicznych Poradni należy realizowanie zadań wymienionych w rozdziale 2 Statutu. W zależności od potrzeb, pracownicy pedagogiczni wypełniają swoje obowiązki w Poradni lub w środowisku dzieci i młodzieży.
3. Do szczególnych obowiązków psychologa zatrudnionego w Poradni należy:
1) diagnozowanie poziomu rozwoju potrzeb i możliwości oraz zaburzeń rozwojowych i dysfunkcyjnych dzieci i młodzieży,
2) prowadzenie badań psychologicznych na potrzeby orzecznictwa,
3) opracowywanie opinii psychologicznych na podstawie przeprowadzonych badań – na wniosek rodziców lub opiekunów dziecka, uczniów pełnoletnich, a w przypadku diagnozowania specyficznych trudności w uczeniu się u uczniów w szkołach ponad-podstawowych, również na wniosek dyrektora szkoły,
4) prowadzenie konsultacji wychowawczych, udzielanie porad rodzicom, nauczycielom i wychowawcom,
5) prowadzenie działań terapeutycznych, zgodnie z posiadanym przygotowaniem,
6) prowadzenie oddziaływań psychoedukacyjnych w stosunku do młodzieży, rodziców i nauczycieli – zgodnie z potrzebami; udzielanie wsparcia merytorycznego nauczycielom,
7) w przypadku posiadanych uprawnień prowadzenie w razie potrzeby mediacji i interwencji,
8) prowadzenie działań o charakterze edukacyjnym w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
9) wspomaganie dzieci i młodzieży w zależności od potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, poprzez podejmowanie różnorodnych działań i ukierunkowywanie postępowania,
10) współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami (zgodnie z przydziałem obowiązków) w zakresie doradztwa, rozpoznawania specyficznych trudności w uczeniu się, opracowywanie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych; udział w zespołach na terenie placówek zgodnie z potrzebami.
11) organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i specjalistów
12) wspomaganie szkół, przedszkoli i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
4. Do szczególnych obowiązków pedagoga zatrudnionego w Poradni należy:
1) diagnozowanie problemów dzieci i młodzieży zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami,
2) prowadzenie badań pedagogicznych oraz konstruowanie diagnoz, również na rzecz zespołów orzekających,
3) opracowywanie informacji o dziecku na wniosek rodziców, opiekunów prawnych i uczniów pełnoletnich.
4) prowadzenie oddziaływań psychoedukacyjnych zgodnie z potrzebami w stosunku do młodzieży, rodziców i nauczycieli,
5) prowadzenie konsultacji wychowawczych, udzielanie porad rodzicom, nauczycielom i wychowawcom,
6) prowadzenie działań terapeutycznych, zgodnie z posiadanym przygotowaniem,
7) prowadzenie działań o charakterze edukacyjnym z profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
8) wspomaganie dzieci i młodzieży w zależności od potrzeb rozwojowych i intelektualnych,
9) współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami w zakresie rozpoznawania specyficznych trudności w uczeniu się, opracowywania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.
10) organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i specjalistów
11) prowadzenie mediacji zgodnie z wykształceniem i uprawnieniami
5. Do szczególnych obowiązków logopedy zatrudnionego w Poradni należy:
1) przeprowadzanie badań logopedycznych oraz konstruowanie na ich podstawie diagnoz logopedycznych,
2) prowadzenie terapii logopedycznej dla dzieci i młodzieży, zgodnie z rozpoznanymi potrzebami,
3) w miarę potrzeb udział w zespołach orzekających Poradni,
4) udzielanie rodzicom wskazówek do pracy z dzieckiem w domu,
5) opracowywanie informacji o dziecku na wniosek rodziców i opiekunów prawnych,
6) prowadzenie konsultacji logopedycznych dla rodziców i nauczycieli,
7) współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami w zakresie diagnozy i terapii logopedycznej,
8) w miarę potrzeb udział w zespołach konstruujących indywidualne programy edukacyjno– terapeutyczne oraz programy działań wspierających na terenie przedszkoli i szkół,
9) organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i specjalistów.
6. Do szczególnych obowiązków doradcy zawodowego zatrudnionego w Poradni należy:
1) podejmowanie działań z zakresu doradztwa zawodowego na terenie poradni,
2) podejmowanie działań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach,
3) gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych oraz zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia,
4) dostarczenie wiedzy na temat: wymaganych umiejętności i cech osobowych na różnych stanowiskach pracy, niezbędnych kwalifikacji do wykonywania różnych zawodów, tendencji na rynku pracy,
5) wskazywanie uczniom i rodzicom dodatkowych źródeł informacji (na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim i światowym) dotyczących: rynku pracy, trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,
6) udzielanie indywidualnych porad uczniom i rodzicom w zakresie wyboru drogi kształcenia, w tym drogi zawodowej,
7) prowadzenie indywidualnych zajęć , których celem jest pomoc uczniom w określaniu własnych zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych,
8) prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej,
9) wspieranie w działaniach doradczych rodziców i nauczycieli,
10) organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli i specjalistów,
11) współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami w zakresie rozpoznawania specyficznych trudności w uczeniu się, opracowywania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.
7. Poradnia zatrudnia lekarza niebędącego pracownikiem pedagogicznym.
8. Do zadań lekarza należy przygotowywanie diagnoz lekarskich oraz udział w posiedzeniach zespołów orzekających na terenie Poradni.
9. Poradnia zatrudnia pracowników administracji i obsługi.
10. Do zadań pracowników administracji i obsługi należy zapewnienie porządku i prawidłowego funkcjonowania Poradni zgodnie z zakresami obowiązków.
11. Pomoc dzieciom i młodzieży może być udzielana przez wolontariuszy.
Rozdział VI Organizacja pracy Poradni
§ 55.1.Poradnia jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku.
2. Dzienny czas pracy Poradni ustala dyrektor.
§ 56.1.Szczegółową organizację Poradni w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny, opracowywany przez dyrektora do 31 marca każdego roku na podstawie rocznego planu pracy oraz planu finansowego Poradni.
2.Arkusz zatwierdza organ prowadzący.
Rozdział VII Dokumentacja Poradni
§ 57.1.Na dokumentację Poradni składają się dokumenty zawarte w § 27 oraz:
1) Statut Poradni (Regulaminy: Rady Pedagogicznej i Zespołu Orzekającego stanowią odrębny dokument);
2) długofalowa koncepcja pracy Poradni;
3) roczny plan pracy Poradni;
4) plan nadzoru pedagogicznego;
5) protokoły posiedzeń rady pedagogicznej;
6) tygodniowy rozkład zajęć pracowników Poradni;
7) teczki indywidualne badanych dzieci i młodzieży;
8) dzienniki zajęć pracowników pedagogicznych;
9) protokoły posiedzeń zespołów orzekających;
10) sprawozdania z działania zespołów samokształceniowych;
11) dokumentacja potwierdzająca współpracę poradni ze szkołami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i ich rodzin na miejscu w poradni oraz podczas wyjazdów terenowych;
12) dokumentację związaną z awansem zawodowym nauczycieli;
13) inna dokumentacja niezbędna w administracyjnym prowadzeniu Porani określona przez odrębne przepisy.
Rozdział VIII Postanowienia końcowe
§ 58.1.Poradnia jest jednostką budżetową i prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§ 59.1.Poradnia prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 60.1.Statut może ulec zmianie w całości lub części.
§ 61.1.Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich pracowników Poradni.
§ 62.1.W sprawach nieuregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają odrębne przepisy stosownie do sprawy.
§ 63.1.Niniejszy Statut został uchwalony na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 8 września 2021 r. i wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
§ 64.1.Traci moc Statut uchwalony dnia 27 listopada 2017 r.