Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

WEWNETRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM w okresie epidemii COVID-19

Utworzono dnia 25.05.2020

WEWNETRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM

w okresie epidemii COVID-19

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ogólne zasady przyjmowania klientów w Poradni:

  1. W celu zmniejszania ryzyka przenoszenia zakażenia rejestracja dzieci i młodzieży na badanie odbywa się telefonicznie.
  2. Do placówki nie mogą przychodzić pracownicy i klienci, którzy są chorzy, zwłaszcza, jeżeli występują u nich objawy infekcji dróg oddechowych (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu i smaku) lub jeżeli miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 do czasu ostatecznej weryfikacji i uzyskania ujemnego wyniku badania takiej osoby (podejrzanej o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2).

W przypadku zaobserwowania przez pracownika Poradni u siebie objawów infekcji dróg oddechowych lub posiadania wiedzy o kontakcie z osobą podejrzaną lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 należy o takim fakcie poinformować telefonicznie Dyrektora Poradni przed zgłoszeniem się do pracy.

  1. Ogranicza się przebywanie w placówce osób z zewnątrz ( maksymalnie do 2 osób, z zachowaniem odstępu między poszczególnymi osobami 2 m – nie dotyczy odległości pomiędzy rodzicem/opiekunem prawnym a dzieckiem).
  2. Poradnia będzie przyjmowała dzieci i uczniów w budynku Poradni szczególnie w celu

Diagnozowania na potrzeby wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci.

  1. Pozostałe zadania statutowe, w tym terapie i spotkania sieci współpracy, Poradnia będzie realizowała zdalnie
  2. W sekretariacie i przez specjalistów, co tydzień jest aktualizowany Dziennik czynności/Dziennik elektroniczny, w którym pracownicy pedagogiczni po rozpatrzeniu zgłoszenia, przeprowadzeniu wstępnych czynności diagnostycznych w formie wywiadów z rodzicem/prawnym opiekunem/pełnoletnim uczniem poprzez pracy zdalną (telefonicznie) i ustalają termin diagnozy bezpośredniej.
  3. Dziennik jest układać tak, aby nie doprowadzać do gromadzenia się klientów a pacjent umawiany jest na konkretny dzień i godzinę tak, aby między kolejnymi diagnozami zachować odstęp czasowy umożliwiający dezynfekcję stanowiska pracy.
  4. Pracownik Poradni informuje telefonicznie o ustalonym terminie i godzinie wizyty w placówce.
  5. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów chorobowych u dziecka, Rodzic/opiekun prawny powinien odpowiednio wcześniej powiadomić Poradnię i odwołać wizytę.

 

Wizyta w Poradni

  1. Na wizytę do Poradni dziecko przychodzi z jednym opiekunem wyposażone we własną maseczkę lub przyłbicę i rękawiczki jednorazowe.
  2. Przy wejściu do budynku Poradni każdy pracownik, dziecko oraz jego rodzic/opiekun ma obowiązek zdezynfekować ręce.
  3. Przed bezpośrednią wizytą diagnostyczną w Poradni rodzic/opiekun prawny wypełnia w specjalnie przygotowanym miejscu przed wejściem do Poradni Ankietę wstępnej kwalifikacji (załącznik nr 1 – Ankieta wstępnej kwalifikacji) w kierunku zakażenia SARS CoV-2) i dokumenty niezbędne do przeprowadzenia procedur diagnostycznych o ile nie miał możliwości wydrukowania i wypełnienia ich w domu Po wypełnieniu ankiety i wyrażeniu zgody na badanie następuje pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym przez wyznaczonego pracownika Poradni. Pracownik jest zabezpieczony w maseczkę zakrywająca usta i nos, przyłbicę i jednorazowe rękawiczki, przeprowadzenie ankiety i pomiar temperatury powinny nie przekraczać 15 minut. O ILE RODZIC NIE WYRAZI ZGODY NA POMIAR TEMPERATURY AUTOMATYCZNIE REZYGNUJE Z PRZEPROWADZENIA BADAŃ.
  4. W przypadku wywiadu epidemiologicznego – lub stwierdzenia objawów infekcji (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, uczucie duszności, inne nietypowe) na podstawie informacji wynikających z ankiety przeprowadzonej przez rejestrację stwierdzenie ryzyka zakażenia wirusem SARS CoV-2 zasadna jest odmowa wykonania diagnozy. Wyznaczony Pracownik Poradni powiadamia o zaistniałej sytuacji telefonicznie Inspekcję Sanitarna i postępuję wg uzyskanych informacji.
  5. Na terenie Poradni rodzic/opiekun powinien przebywać w maseczce ochronnej
    i rękawiczkach jednorazowych do chwili przekazania dziecka danemu specjaliście. Potem opuszcza Poradnię i pojawia się ponownie w wyznaczonym czasie po odbiór dziecka.
  6. Każdy kontakt osoby z zewnątrz w sekretariacie powinien odbywać się tylko
    w wyjątkowych przypadkach, w taki sposób, aby klient przebywał w odległości minimum 2 m od pracownika.
  7. RODZIC OCZEKUJĄCY NA DZIECKO PRZEBYWA POZA BUDYNKIEM PORADNI. W CHWILI ODBIORU DZIECKA PO BADANIU W POCZEKALNI PORADNI NIE MOŻE PRZEBYWAĆ WIĘCEJ OSÓB Z ZEWNĄTRZ NIŻ 2

 

Zespół Orzekający

 

  1. Posiedzenia Zespołu orzekającego odbywają się w ustalone dni (co druga środa)
    w sposób zdalny – udział lekarza orzecznika online.
  2. Po posiedzeniu ZO lekarz podpisuje stosowną dokumentację w Poradni
    w wyznaczonym do tego gabinecie bez kontaktu z Pracownikami Poradni lub w inny sposób, tak aby w maksymalny możliwy sposób ograniczyć kontakt z pracownikami Poradni.
  3. Na terenie Poradni lekarz przebywa w maseczce ochronnej i jednorazowych rękawiczkach.

 

Zachowanie profilaktyki

  1. W PORADNI STOSUJE SIĘ ZABEZPIECZENIA STANOWISK PRACY, PRACOWNIKÓW W KONTAKCIE BEZPOŚREDNIM Z KLIENTEM W POSTACI BARIERY Z PLEXI, PRZYŁBIC LUB MASECZKI, DEZYNFEKCJI RĄK I STANOWISK PRACY.
  2. Do dezynfekcji materiałów diagnostycznych i pomieszczeń używa się lampy UV z ozonatorem lub odpowiednich środków dezynfekcyjnych.
  3. WPROWADZA SIĘ OBOWIĄZKOWY MONITORING PRAC PORZĄDKOWYCH – raporty dezynfekcji pomieszczeń, Gabinety diagnostyczne i pomoce dydaktyczne będą dezynfekowane po każdej przeprowadzonej diagnozie, a fakt ten odnotowywany będzie w zeszycie raportowym.
  4. Należy zadbać o przeprowadzanie dezynfekcji przyborów, sprzętu, zabawek, pomocy dydaktycznych, stolików, biurek, klamek, włączników światła używanych podczas diagnozy w pomieszczeniach diagnostycznych po każdym badaniu.
  5. Należy zadbać o przeprowadzanie dezynfekcji lad, poręczy, dozowników na preparaty do higieny rąk, dozowników na ręczniki jednorazowe, pojemników na odpady możliwie najczęściej, nie rzadziej niż trzy razy dziennie.
  6. Po każdej diagnozie należy wywietrzyć gabinet. W miarę możliwości należy wietrzyć gabinety 1 x na godzinę.
  7. Przed rozpoczęciem pracy i po zakończeniu każdy pracownik dezynfekuje swoje stanowisko pracy i dba o higienę i dezynfekcję rąk.
  8. W Poradni na korytarzu znajduje się pojemnik na zużyte jednorazowe rękawiczki
    i maseczki.
  9. W celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracownikom Poradni wprowadza się rotacyjny system pracy, aby z gabinetu korzystał jeden pracownik pedagogiczny.
  10. DZIECKO PODCZAS DIAGNOZY UŻYWA JEDNORAZOWEGO DŁUGOPISU / OŁÓWKA PRZYNIESIONEGO ZE SOBĄ NA BADANIE LUB OTRZYMANEGO OD DIAGNOSTY, A TEN JEST ODKŁADANY DO ODPOWIEDNIEGO POJEMNIKA PO DIAGNOZIE.
  11. Diagnozy przeprowadza się w gabinetach mających minimum 8 metrów kwadratowych, pracownik pedagogiczny przeprowadzający diagnozę stara się zachować maksymalny możliwy do przeprowadzenia diagnozy dystans.

 

Procedury uzgodniono z Radą Pedagogiczną.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.